Likvidace kalů z ČOV

Samostatnou kapitolou ve spalování odpadů je čištění kalů z ČOV, kde jsme jako vůbec první tuzemská firma přišli s řešením této problematiky v podobě fluidní pece. Samotné spalování kalů z ČOV je v dnešní době stále aktuálnější vlivem politiky EU s velkým důrazem na ekologii. Takovýto odpad obsahuje těžké kovy, zbytky léčiv, hormony atd. Jedno z mála řešení nakládání s kaly z ČOV spočívá v jejich spalování, čímž dojde ke zmenšení původního objemu kalů až o 90%. Zbylých 10% ve formě inertního materiálu (popílku) lze skládkovat či dále využít ve stavebnictví. Při spalování zároveň vzniká veliké množství tepelné energie, která se dále využívá např. při vytápění budov. Kombinace degradace kalů a využití tepla ze spalování vytváří vysoce efektivní způsob, jak se v budoucnosti vyhnout drahému skládkování, které bude v roce 2030 na základě legislativy výrazně utlumeno. I přes vyšší prvotní investice se do budoucna jedná v podstatě o jediný udržitelný způsob likvidace kalů z ČOV a v západních zemích typu Nizozemí, Rakousku a Švýcarska je tento způsob zpracování odpadu hojně podporován.

 

Technologie

Fluidní pec účinně a efektivně spaluje částečně vysušené (25-30%sušiny) či sušené (90%sušiny) kaly a zároveň likviduje shrabky z čistírenských česel. Pec je koncipována jako dvoustupňové spalovací zařízení, které je schopno spalovat různé formy odpadu. Dochází k využití principu pískového fluidního lože, provozovaného za středních teplot, pro vytvoření podmínek k rychlé degradaci organického odpadu.      

První stupeň termického rozkladu odvodněných kalů a shrabků využívá zařízení s inertním materiálem, který je proudem horkých spalin a horkého fluidního vzduchu rozžhaven a uveden do vznosu. Tím dochází k otěru a desintegraci odpadu, který je kontinuálně dávkován do zařízení dávkovačem.

První stupeň termického rozkladu odvodněných kalů a shrabků využívá otěru rozžhaveného inertního materiálu ve spalinovém proudu k desintegraci odpadu, který je kontinuálně dávkován dávkovačem.

Druhý stupeň se realizuje v dohořívací části fluidní pece, kde jsou zbylé nedegradované látky a spaliny podrobeny degradaci vlivem teploty nad 850°C.

 

Využití energie ze spalování

Část získané energie je využita k předehřevu fluidního a spalovacího vzduchu v rekuperátoru. Druhá část se využívá přes teplovodní spalinový výměník k ohřevu vody, kterou lze dále využít například k topení.

 

Čištění spalin

Čištění spalin je proces, na který je z legislativního hlediska kladen veliký důraz. Naše produkty, jsou blíže popsány v technologii čištění spalin. Samotný způsob čištění spalin při termické likvidaci kalů v ČOV může mít více konfigurací. Z hlediska náročnosti a efektivity upřednostňujeme třístupňovou suchou technologii.

Předstupeň-eliminace síry ještě ve spalovacím procesu
první stupeň-odlučování znečišťujících látek ze spalin (hlavně kyselého charakteru), těžkých kovů a vysoce stabilních látek typu PCDD/F
druhý stupeň-mechanické odloučení tuhých částic
třetí stupeň – dočišťování – zachycení zbytkových podílů těžkých kovů, aromatických uhlovodíků a látek typu PCDD/F

Teplovodní výměník tepla
Termoreaktor pro spalování spalin
Filtr pro zachycení tuhé fáze spalin

CZ.01.1.02/0.0/0.0/15_019/0004523 - Nová technologie rafinace spalin a eliminace persistetních organických látek využitím odpadního sorbentu 

je spolufinancován Evropskou unií

Oveřená technologie: nová technologie rafinace spalin pro snižování kyselých plynů  a persistentních organických látek. Popoprovoz nové technologie rafinace spalin

CZ.01.1.02/0.0/0.0/15_019/0004522 - Nová nízkonákladová technologie pro katalytickou redukci oxidů dusíku ve spalinách určená pro malé a střední emisní zdroje

je spolufinancován Evropskou unií

Oveřená technologie nové katalytické metody snižování NOx ve spalinách. Návrh a konstrukce nové technologie DeNOx instalované na poloprovozní spalovací jednotce VŠB-TUO.

Výstavy 2017-2019

je spolufinancován Evropskou unií

Uchopit pozici na zahraničních trzích a snažit se získat a uchopit pozici na trzích, kde naše stroje ještě nejsou tolik známé.

Účast na zahraničních výstavách 2018-2020

je spolufinancován Evropskou unií

Udržet pozici na zaharaničních trzích, udržet podíl vývozu firmy na cca 70-ti procentech produkce a získavat trhy nové, aby mohlo dojít k vyrovnání případného poklesu kupní síly(vlivem stavu zemědělství a  dotací), v některé zemi kam vyvážíme.

Optimalizace strojně-technologického vybavení pro potřeby výrobních procesů nově vyvíjených a inovovaných produktů společnosti SMS CZ s.r.o.

je spolufinancován Evropskou unií

Inovace výrobních procesů a výroba inovovaných produktů